Головна Страхове законодавство Статті про страхування
promo

Специфіка роботи страхових агентів, генеральних агентів

За реалізацію свого завдання вони одержують від страховика певну комісійну винагороду. Юридичний статус генеральних агентів визначається угодою між ним та страховиком, яку може бути змінено тільки за згодою обох сторін. Цією угодою регламентуються, як правило:

♦ вид страхування, у якому уповноважений працювати генеральний агент;

♦ максимальний ліміт прийняття страхового ризику;

♦ територіальні обмеження;

♦ зобов'язання щодо укладання, управління договорів страхування та здійснення страхових виплат;

♦ розмір комісійних в залежності від виду страхування;

♦ посадові обов'язки страхового агента.

Комісійна винагорода генерального агента складається з:

♦ комісійних за укладення нових договорів страхування (залежить від кількості укладених договорів);

♦ управлінських комісійних (виплачуються за проведення організаційної і технічної роботи);

♦ комісійних за управління ризиками;

♦ компенсації перед виходом на пенсію ( накопичується протягом всього виробничого стажу).

Комісійна винагорода прямо залежить від прийнятих на страхування ризиків і отриманих страхових премій.

Відповідно до існуючої практики діяльність генерального агента повинна будуватися на таких принципах:

♦ страховий портфель є власністю компанії;

♦ генеральний агент повинен відповідати визначеним умовам прийому на роботу: вік, освіта, компетентність і сумлінне відношення до своїх посадових обов'язків;

♦ генеральний агент разом із страховим портфелем одержує також всю інформацію, що стосується портфеля;


♦ генеральний агент має право на вільну організацію свого робочого дня;

♦ генеральний агент повинен обов'язково застрахувати свою цивільну відповідальність;

♦ генеральний агент має право працювати тільки з однією страховою компанією та бути її уповноваженою особою.

Одним з головних обов'язків генерального агента є своєчасне перерахування на рахунок страховика отриманих страхових внесків. Терміни перерахування встановлюються страховиками і, як правило, знаходяться у межах від 3 діб до одного місяця. Термін залежить від типу діяльності агента.

Ексклюзивність території діяльності страхового агента означає:

1) на час дії мандата генерального агента страхова компанія гарантує недоторканість приналежної йому території (права ж власності на клієнта не існує);

2) страховий агент вільний у прийнятті на страхування ризиків від клієнтів, що проживають на інших територіях (ексклюзивність території захищає його лише від діяльності на його території іншого страхового агента страховика);

3) необхідність збереження генеральним агентом ексклюзивності страхового продукту. У випадку, коли генеральний агент виступає одночасно від імені іншого страховика, то він зобов'язаний зберігати також ексклюзивність його страхового продукту. Система генеральних страхових агентств характеризує вищий ступінь відносин між страховою компанією та страховим агентом. У наш час така система переважає на зарубіжних страхових ринках.

Генеральний страховий агент наймає на роботу страхових агентів, яким виділяється зона обслуговування -територія (конкретні населені пункти), де вони мають організувати продаж страхових полісів. З часом, коли вже досягнуто відповідного рівня розвитку страхування на визначеній території, страховий агент має право залучати субагентів як помічників, вступати з ними у трудові відносини і передавати частину функцій з укладання нових та обслуговування раніше укладених договорів. Іноді обов'язки субагентів можуть обмежуватися лише репрезентативними функціями. Наприклад, вивчати ринок та орієнтувати агентів з питань конкретного виду страхування, які можуть становити інтерес для працівників того чи іншого підприємства або жителів невеликого населеного пункту. Субагенти залучають також глядачів на концерти чи спортивні змагання, які організовують із рекламною метою страхові компанії. Проте такі працівники не мають прямих відносин зі страховою компанією.

Безперечними перевагами системи генеральних страхових агентів є їх гнучкість та мобільність. Страхові агенти всіх типів реалізують готовий страховий продукт. Отже, вони не мають впливу на його якість і не можуть бути об'єктивними щодо ціни останньої.
Матеріали сайту призначені виключно для ознайомлення і не можуть бути використані в інших цілях.